از فرهنگ رنگارنگ کشور کوبا چه میدانید؟

از فرهنگ رنگارنگ کشور کوبا چه میدانید؟

فرهنگ-کوبا

کوبا (Cuba) تشکیل شده از مجمع الجزایری در دریای کارائیب و پایتخت آن هاوانا است. جمعیت آن حدود یازده میلیون نفر بوده و زبان رسمی آن اسپانیایی است.

جایگاه مذهب در کوبا

عقاید مذهبی نیزدر این کشور به ۲ دلیل، به قوت دیگر کشورهای آمریکای لاتین نیست. اول اینکه در دوران مستعمره بودنشان، بیشتر کشیش‌های کاتولیک اسپانیایی بودند و قدرت اسپانیا را به آن‌ها یادآوری می‌کردند و این خلاف عقاید ملتی بود که به دنبال استقلال می‌گشت. دوم اینکه در مناطق روستایی و به خصوص در «استان اورینته» (Oriente Province)، به اندازه‌ی کافی کشیش نبود و کسانی که قصد مذهبی شدن داشتند، مذهب خاص خودشان را دنبال می‌کردند که تلفیقی از باورهای آفریقایی و مذهب کاتولیک به شمار می‌رفت.

فرهنگ کوبا

فرهنگ کوبا پس از انقلاب تحول بزرگی را پشت سر گذاشته است ، از زمان ایجاد وزارت فرهنگ در سال ۱۹۷۶این بخش درکشور پررنگ تر شده است.

قبل از سال ۱۹۷۵ کوبا تنها ۱۰۰کتابخانه و موزه در کشور  داشت اما امروزه حدود ۲۰۰۰کتابخانه و ۲۵۰موزه در سطح کشور دارد، همچنین بیش از ۲۰۰مرکز فرهنگی و آموزشی در شاخه های مختلف هنر در کوبا است.

زندگی روزمره و آداب و رسوم اجتماعی

هرچند کوبا کشوریست که از خیلی لحاظ محروم بوده اما مردم آن بسیار مقاوم و سختکوش و دارای ابتکارات فوق العاده ای هستند.

به عنوان مثال ، آنها اینقدر مهارت دارند که خودروها را از دهه ۱۹۵۰ در شرایط خوب و زیبایی حفظ کردند و به این ترتیب کوبا به مقصد مورد نظر برای جمع کننده های اتومبیل های باارزش از ایالات متحده و اروپا تبدیل شده است. اما هنوز هم ، کمبود مداوم مواد غذایی ، خاموشی برق و قطع تلفن به روش های مختلفی بر مردم تأثیر می گذارد.

برای سرگرمی های خانوادگی و شخصی مردم کوبا، سینما بسیار محبوب است و هاوانا هر ساله میزبان یکی از بزرگترین جشنواره های فیلم در آمریکای لاتین است، گروه های نمایشی در هاوانا و سانتیاگو به طور منظم فعالیت دارند.

صدای گروه های موسیقی پرطرفدار آخرهفته ها در امتداد خیابان و تفرجگاه های ساحلی هاوانا به گوش میرسد که گردشگران زیادی مخصوصا جوانان را به سوی خود جذب می کنند.

ادبیات

ادبیات کوبایی اولین بار پس از قرن ۱۸ آغاز شد. در اوایل قرن نوزدهم چندین نویسنده برجسته از روشنفکری و آزادی حمایت کردند، این ایده ها بیشترین تاثیر خود را در نوشته ها گذاشت.

خوزه مارتو از کوبا که سوابق اسپانیایی نیز دارد آغازگر جنبش مدرنیست در ادبیات کوبا بوده است .

در هاوانا نیز موزه های هنرهای زیبایی چشم هرگردشگری را خیره می کند ، مانندگالری هایدیه سانتاماریا از خانه قاره آمریکا که در آن هنرمندان برجسته معاصر کوبا وجود دارند.

موسیقی

موسیقی کوبا ریشه های اسپانیایی و آفریقایی دارد و در زمینه موسیقی سنتی و مدرن حرف زیادی برای گفتن دارند ، در میان تمام کشورهای آمریکای لاتین و یا کشورهای اسپانیایی زبان حوزه کارائیب، تنها یک کشور بیشترین و بزرگ‌ترین تأثیرات را در موسیقی محبوب امروزی و همچنین سبک موسیقی رقصی در دنیا گذاشته است و آن کشور جایی نیست جز جزیره کوبا.

فرهنگ موسیقی کوبایی حاصل تأثیرپذیری از دو فرهنگ مختلف است: موسیقی اسپانیایی و موسیقی آفریقای غربی. در دوران استعمار اسپانیا، هزاران برده از بخش غربی آفریقا به این کشور آمدند تا در مزارع مختلف آن کار کنند. این روزهای تاریک در تاریخ کوبا باعث شکل‌گیری فرهنگ خاصی در این کشور شد که بعدها با نام فرهنگ آفریقایی- کوبایی (Afro-Cuban) شناخته شد. حاکمان اسپانیایی و برده‌های آفریقاییِ آنها در کنار یکدیگر زندگی می‌کردند، اگرچه آن‌ها ازلحاظ اجتماعی و اقتصادی هیچ نزدیکی و شباهتی با یکدیگر نداشتند و در دنیاهای کاملاً متفاوت زندگی می‌کردند، ولی کماکان تبادل فرهنگی -به خصوص از طریق موسیقی و رقص- میان آنها انجام می‌شد. اسپانیایی‌ها در این تبادل سبک‌های سنتی موسیقی خود مانند فلامینگو، استفاده از گیتار آکوستیک، سبک‌های نوین شعر و همچنین سازهای موسیقی کلاسیک اروپایی مانند پیانو، ویولن، ویولن‌سل را وارد کردند. از سوی دیگر بردگان آفریقایی نیز سازهای خاص خود (مانند انواع درام‌ست، پرکاشن و انواع شِیکِر)، سبک‌ها، ریتم‌های پیچیده آفریقایی و البته آوازها و رقص‌های خاص خود را وارد کردند.

رقص

کوبا سرزمینی با فرهنگ و هنرهای منحصربه فرد است، آنچنان که کریستف کلمب، کاشف قاره ی آمریکا در وصف زیبایی آن می گوید که بدون شک زیباتر از سرزمین کوبا هرگز چشم بشر ندیده است. در حالت کلی کشورهای آمریکای لاتین کشورهای شادی هستند و زادگاه رقص های بسیار زیبا و چشمگیر زیادی می باشند

رایج ترین و محبوب ترین هنر مردم کوبا، رقص و به ویژه رقص باله است که با زیبایی بی نظیر و خیره کننده ی آن آشنا هستید، رقصنده های این سبک که بالرین نامیده می شوند، بالاترین درآمد را در کوبا دارند وحتی اندازه ی یک پزشک متخصص دستمزد می گیرند. از انواع دیگر رقص کوبا می توان به رقص cha cha و Mambo اشاره کرد. هر دو سال یکبار فستیوال رقص باله در هاوانا پایتخت کوبا برگزار می شود که شرکت های معروف آمریکایی نظیر کمپانی رقص مارتا گراهام در این فستیوال که جشنواره ی باله هاوانا نامیده می شود، حضور می یابند. این فستیوال برگرفته از ایده ی آلیشیا آلونزو بنیانگذار ۹۵ ساله ی رقص باله می باشد و شرکت کنندگان از ۱۶ کشور دنیا در سالن تئاتر شهر هاوانا حضور می یابند و به هنرنمایی می پردازند. شما نیز اگر می خواهید از نزدیک شاهد این رقص های هماهنگ و فولکلور مردمان کوبا باشید، به هیچ عنوان تور کوبا را از دست ندهید و از سفر به این کشور سرشار از هنر و زیبایی لذت ببرید.

کوبا در زمینه تئاتر و سینما نیز افتخارات زیادی دارد و بارها در جشنواره های بین المللی جوایز مسابقه را به خود اختصاص داده است.

فستیوال های کوبا

کوبا ازجمله کشورهاییست که با وجود مشکلات گسترده ،شادی و سرزندگی جامعه خودرا حفظ کرده است، این کشوردارای صدها فستیوال و کارناوال های متنوع است که به بهانه های مختلف در شهرهای آن به ویژه هاوانا پایتخت کوبا برگزار می شود، با فصل سفر همراه باشید تا شمارا با تعدادی از این فستیوال ها آشنا کنیم:

فستیوال جاز هاوانا

در کشور کوبا فستیوال های مختلفی در ارتباط با موسیقی برگزار می شود، یکی از این فستیوال ها، جشنواره موسیقی جاز است که هر سال از اواسط ماه ژانویه در سراسر تالارهای شهر هاوانا برگزار می شود، آن ها علاوه بر اجرا در سالن های مجلل، اجراهای خیابانی پرشوری نیز دارند.

فستیوال سیگارهاوانا

هرساله در اواخر ماه فوریه بیش از هزار بازدید کننده از تمام کشورهای دنیا به مدت ۵روز برای دیدن کارخانه های سیگار و مزارع کشت تنباکو به کوبا می آیند، بخش های این فستیوال شامل مراسم شام، برگزاری نمایشگاه خرید سیگار، عرضه‌ی محصولات جدید، مسابقات، کلاس‌های آموزشی و تِست سیگار می شود. علاقه‌مندان به سیگار می‌توانند بیشتر با فرآیند تهیه‌ی تنباکو و ساخت بهترین سیگارهای کوبایی آشنا شوند و حتی آن ها را به کشور خود ببرند.

کارناوال هاوانا

کارناوال هاوانا یکی از جشن های پرشوری است که در ماه جولای در هاوانا برگزار می شود و شامل رژه‌ای است که در هر محله همراه با رقص و آوازاست و نزدیک به یکسال برروی طرح لباس ها و نحوه برگزاری کارناوال وقت گذاشته می شود تا به بهترین نحو برگزار شوند، سرو انواع غذاهای کوبایی می تواند از مهمترین دلایل شرکت در این کارناوال هاوانایی باشد.

سانتیاگو د کوبا

سانتیاگو د کوبا بزرگترین فستیوال کشور کوبا است که در شهر سانتیاگو برگزار می شود در ماه جولای به مد ت یک هفته شبانه روز در خیابان های شهر جشن به پا می شود، سراسر این جشن با غدا، موسیقی و رقص همراه است و دکه ها انواع غذاهای محلی را می فروشند یکی دیگر از ویژگی‌های مهم این فستیوال، یک اجرای موزیکال بزرگ در قلعه‌ی مونکادا (Moncada) است که نباید آن را از دست داد.

لاس پارانداس د رمدیوس

ازسال۱۹۲۰ در هفته منتهی به کریسمس جشنی با شکوه به پا می شود که با رقص و آواز و آتش بازی همراه است. این جشن به عنوان یکی از قدیمی ترین سنت های کارائیب شناخته می شود گردشگرانی که در ایام سال نو به این کشور سفر می کنند به دهکده‌ی کوچک رِمِدیوس (Remedios)، درست در خارج از شهر سانتا کلارا می روند تا شاهد جشن زیبای لاس پارانداس دِ رمدیوس (Las Parrandas de Remedios) باشند.

جشنواره بین المللی باله هاوانا

جشنواره باله کوبا در کشور کوبا همیشه مورد توجه هنرمندان این کشوربوده و هر دوسال یکباربه صورت آموزشی و مسابقات بین المللی در قالب گردهمایی بین‌المللی رقص باله در سالن تئاتر ملی کوبا در شهر هاوانا برگزار می‌شوند. این جشنواره از قدیمی‌ترین رویدادهای فرهنگی در جهان به شمار می‌آید و از سال۱۹۶۰ تا به امروز جریان دارد

هابانا آرت

از رویداد های جدید کوبا می توان به هابانا آرت(Habanarte) اشاره کرد که با هدف احترام به‌تمامی هنرها در یک زمان شکل گرفته است. موسیقی، هنر بصری، درام و رقص بخش‌های مختلف این فستیوال را تشکیل می‌دهند؛ آثار هنری با پلاستیک، صنایع‌دستی، ادبیات، هنر سمعی بصری و تئاتر همگی در این فستیوال به نمایش درمی‌آیند.

دوی ماراتن و نیمه ماراتن مارابانا

صدها دونده هرساله از سراسر دنیا برای مسابقات دوی ماراتن و نیمه ماراتن مارابانا (Marabana) به خیابان‌های پایتخت کوبا یعنی هاوانا کشیده می شوند. ماراتن مارابانا به مدت ۳۰ سال است که در سومین یکشنبه‌ی نوامبر برگزار می‌شود و مسیر آن ۴۲ کیلومتر طول دارد. امروزه شرکت‌کنندگان آمریکایی نیز می‌توانند در این رقابت‌ها حاضر شوند. دوندگان معلول نیز در این مسابقه شرکت می‌کنند و جوایز در بخش‌های مختلفی به برندگان اهدا می‌شود.

 

با شرکت در تورهای کوبا می توانید با جاذبه ها و فرهنگ های متنوع این کشور آشنا شوید.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.