با عجیب ترین فستیوال های مکزیک آشنا شوید

با عجیب ترین فستیوال های مکزیک آشنا شوید

مکزیک/mexico

در این مقاله میخواهیم به سراغ یکی دیگر از کشور های امریکای جنوبی برویم، کشوری که مهد یکی از مهمترین تمدن های باستان به نام آزتک بوده، بله در ست حدس زدید!

کشور مکزیک(Mexico)، کشوری با وسعت حدود ۲ میلیون کیلومتر مربع و ۱۲۰میلیون جمعیت و از پرجمعیت ترین کشورهای اسپانیایی زبان در دنیا.

پایتخت مکزیک مکزیتوسیتی(mexico city) است ؛ جز این شهر ۴منطقه بزرگ شهری دیگر این کشور عبارتند ازگودالاخارا ، مونتری ، پوبلا و تولکا.

آب و هوای کشور مکزیک در نواحی مرتفع،معتدل کوهستانی و در سایر نواحی گرم و مرطوب یا خشک است پس اگر قصد سفر به این کشور دارید حتما لباس های خنک همراه خود داشته باشید.

واحد پول مکزیک پزوی مکزیک(Mex. $) است،

زبان اداری و کاربردی این کشور اسپانیایی است اما ۶۲زبان قومی سرخ پوستی در این کشور به ثبت ملی رسیده است.

دین اکثریت مردم جامعه مسیحیت کاتولیک است.

در ادامه مطالب با ما همراه باشید تا شما را با فرهنگ مردم مکزیک، صنایع دستی و جشنواره های آن اشنا کنیم:

صنایع دستی کشور مکزیک

با توجه به پیشینه تاریخی و نیز ترکیب  فرهنگ اروپایی با سنتهای بومی، صنایع دستی مکزیک از تنوع زیادی برخوردار است که که مهمترین آن عبارتند از: سفالگری و شیشه گری سنتی، اشیا لاکی، پارچه بافی، اشیا فلزی، ساخت مجسمه ها و تندیسهای گوناگون از سنگ، تولید اشیا چرمی، حصیر بافی و ساخت اشیا تزیینی.

رقص ماریاچی

فرهنگ مکزیک بازتابی از تاریخ این کشور و فرهنگ تمدن هاییست که با ورود اسپانیایی ها به این کشور شکل گرفت،از عناصر مهم فرهنگی مکزیک میتوان به رقص ماریاچی که رقص سنتی این کشور است و در آن زنان جامه های رنگارنگ خود را همراه با ضرب آهنگهای شاد ماریاچی در هوا به جلو عقب میچرخانند.

موسیقی و رقص به شدت در فرهنگ مکزیک دیده می شود. موسیقی ماریاچی به قرن ۱۸ میلادی باز می گردد و معروف و دوست داشتنی است. گروه های موسیقی سنتی ماریاچی متشکل از ۵ موزیسین است که لباسهای سنتی ‘charro’ دارند. اگر آهنگ “La Cucaracha” نشنیدید در سفر خود به مکزیک حتما به گوشتان میخورد .

جشنواره Candelaria

در اوایل ماه فوریه جمعیت عظیمی از مردم مکزیک برای جشن گرفتن کاندلاریا (Candlemas) به معنای عید تطهیر حضرت مریم، به شهر Tlacotalpan می روند. در این جشن مذهبی تصویری باشکوه از حضرت مریم را به سمت پایین رودخانه شناور می‌کنند. در کنار این جشن مذهبی فستیوال های موسیقی با برگزاری آهنگ های سنتی حال و هوای ویژه ای به این جشن بخشیده و فضا را جذاب تر می کند.

جشنواره بین المللی فیلم مورلیا

در اواسط اکتبر با جشنواره فیلم مورلیا شهر رنگ تازه ای به خود می گیرد، این جشنواره برای مستند سازان و داستان پردازان بسیار اهمیت دارد، طی برگزاری این جشنواره کافه پرازسروصدا می شود و نمایش های خیابانی سرتاسر شهر را میگیرند و جمعیت زیادی برای نمایش فیلم روی پرده در فضایی باز نیمه شب به خیابان ها می آید.

جشنواره گولاگوتزا | Guelaguetza

جشنواره‌ گولاگوتزا در شهر اوکساکا برای زنده نگه داشتن موسیقی های فولکلور و رقص های محلی کشور مکزیک که ریشه های تاریخی دارند برگزار می شود، ایالت اوکزاکا، در بخش جنوب شرقی مکزیک قرار گرفته که ازقدیمی ترین شهرهای مکزیک با تنوع فرهنگی زیاد است. این منطقه  در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است و هرساله در ماه جولای جشنواره با شکوه گولاگوتزا در این ایالت برگزار می شود.

فستیوال روز مرگ( Dia de Los Muertos)

این فستیوال  مکزیکی که به نام «روز مرگ» شناخته می شود در اول و دوم نوامبر برگزار می‌شود و یکی از غیرمعمول‌ترین و درعین‌حال جالب‌ترین فستیوال‌های مکزیک است. این جشن درواقع تجدید دیدار مردم با عزیزان ازدست‌رفته‌شان است. در طول فستیوال، در بیشتر روستاهای سرخپوستی محراب‌هایی ساخته شده و بر روی آن‌ها غذاهایی گذاشته می‌شود. این محراب‌ها با شمع، دسته‌های گل، بادام‌زمینی و ظرف‌هایی از بوقلمون و حتی برخی از وسایل شخصی آن مرحوم تزئین می‌شوند؛ . این فستیوال ریشه در اعتقاداتی دارد که بر طبق آن‌ها، روح‌ مردگان بین تاریخ‌های ۲۲ اکتبر تا ۲ نوامبر به دیدار بستگانشان می‌آیند.

لباس‌های رنگی مخصوص، انواع خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های فستیوال که اغلب به شکل جمجمه، اسکلت، گل‌های همیشه‌بهار زرد، سیگارهای برگ، جشن‌هایی در قبرستان، آب‌نبات‌ها و پاستیل به‌صورت اسکلت جمجمه و همچنین گروه‌های ماریاچی که در نزدیکی قبرها به رقص و پای‌کوبی می‌پردازند، همه‌ی این‌ها بخشی از مراسم‌ این فستیوال است «روز مرگ» یک روز هولناک نیست، این روز بیشتر برای جشن گرفتن و ادای احترام به مردگان و یادآوری خاطراتشان است.

جشنواره تربچه

جشنواره تربچه یک رویداد سالانه در اوآخاکا، مکزیک است که در ۲۳ دسامبر برگذار می شود. این جشن که قدمتی بیش از یک قرن دارد، توسط کشاورزان محلی برگزار شده است. در جشنواره تربچه خلاقیت، استعداد و توانایی باغبانان را به نمایش می گذارند. در این جشنواره مسابقه ای عجیب بر پایه تربچه برگذار می شود. تولید کنندگان تربچه از سراسر منطقه برای شرکت در این مسابقه دور هم جمع می شوند.

در این نمایش تربچه های بزرگ و غیرمعمول را به طرز استادانه ای کنده کاری می کنند و توسط آنها صحنه های تاریخی را به تصویر می کشند. در انتهای جشنواره به بهترین مجسمه جایزه می دهند و در انتهای این جشنواره یک آتش بازی بزرگی را انجام میدهند و این جشنواره را به اتمام می رسانند.

 

 

برای آشنایی با جاذبه ها و سفر به این کشور رنگارنگ و جذاب به صفحه تور کوبا و مکزیک فصل سفر مراجعه کنید.

faslsafar/mexico culture

 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.