با فستیوال های جذاب برزیل آشنا شوید

با فستیوال های جذاب برزیل آشنا شوید

برزیلی ها به برگزاری جشن و میهمانی علاقه بسیاری دارند این را می توان از کارناوال های معروف سالانه که از کودکان گرفته تا بازنشستگان با شوروشوق زیاد درآن شرکت می کنند دریافت، آن ها بهترین و رنگی ترین لباس های خودرا دراین جشن ها می پوشند و به انجام رقص ها و نمایش های ویژه می پردازند؛ ما در ادامه تعدادی از کارناوال های معروف این کشور را به شما معرفی می کنیم:

مراسم جشن سال نو ریو دو ژانیرو (Reveillon)

جشن های متعلق به عید پاک از ۴۰ روز قبل به مدت ۵روز یعنی شنبه تا چهارشنبه انجام می شود، در این مدت رژه های گسترده رقص های با شکوه با همراهی مردم همچنین پرتاب توپ های بزرگ، آب پاشی و کنسرت های زنده زیادی در شهر دیده می شود.

مراسم جشن سال نو ریو دو ژانیرو (Reveillon) بزرگترین جشن سال نو برزیل به شمار می آید. این مراسم، نام خود را از فرانسه، ایده های مذهبی و خرافات محلی خود که همچنان در حال رشد و توسعه است و از آفریقا وام گرفته است. مراسم جشن سال نو در سراسر سواحل برزیل برگزار میشود.

مردم برزیل از شیوه بسیار خاصی برای پایان بخشیدن به سال کهنه برخوردارند، پس اگر برای سفر به این کشور برنامه ریزی می کنید، خوب به این نکته توجه داشته باشید. شب ٣١ دسامبر مردم برزیل پیش از رفتن به ساحل سر تا پا لباس سفید می پوشند و در آنجا لباس های سفید بدون لک خود را با گل های رنگارنگ و چشم نواز می پوشانند. طبیعتاً انواع موسیقی هایی که بی وقفه در حال پخش هستند از جمله اجراهای زنده گروه های سامبا، راک و حتی الکترونیک را در ساحل می شنوید. مهمترین نکته این مراسم، رقصیدن در سراسر شب به شمار می آید. در سراسر ساحل سبدهای میوه و غرفه های نوشیدنی و ساندویچ تعبیه شده اند تا بوسیله آن ها شرکت کنندگان در این رویداد تجدید قوا کنند. نیمه شب مردم برزیل با نورافشانی آسمان با نمایش های تماشایی آتش بازی که از روی قایق های بزرگ که در فاصله ٣٠٠ متری ساحل توقف نموده اند، انجام می شود به استقبال سال نو می روند. ضیافت، موسیقی، رقص، آواز و سرگرمی تا سپیده صبح ادامه می یابد. و زمانی که خورشید سرانجام در افق ظاهر می شود، زمان نخستین شنا و آب تنی سال نو در دریا فرا میرسد.

 کارناوال سالوادور

گذشته از کارناوالهای هیجان انگیز در ریو ، کارناوال های سالوادور همیشه مورد علاقه محلی ها و گردشگران بوده اند. سالوادور پایتخت باهیا است و به تبر معروف است. آن ها یک موسیقی برگرفته از ضرب و شتم آفریقایی برزیلی دارند که در تمام هفته کارناوال سالوادور مورد استفاده قرار می گیرد،کارناوال سالوادور از اواخر فوریه تا اوایل ماه مارس برگزار می شود. کارناوال سالوادور به هرچیزشادی آوری مرتبط می شود به همین دلیل همه آن را تشویق کرده و در رقص و موسیقی آن شرکت می کنند.

تاریخچه کارناوال سالوادور

شهر سالوادور حتی در بین افراد محلی که در آنجا زندگی می کنند تأثیرات بسیار شدید آفریقایی را نشان می دهد.

این شهر حتی رکورد داشتن بزرگترین مهمانی های خیابانی را نیز در کارنامه خود دارد و در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت شده است. یکی از مواردی که سالوادور را از ریو متمایز می کند این است که ریو به خاطر مدارس بیشمار سامبا مشهور است در حالی که سالوادور برای مهمانی های بزرگ خیابانی خود محبوب است. گذشته از ترویج شادی ، کارناوال سالوادور همچنین “غرور سیاه” را تأسیس می کند که همچنین باعث آرامش و برادری در کارناوال می شود. “غرور سیاه” ماهاتما را جشن می گیرند و توسط پیروان گاندی معروف به Filhos de Gandhi یا پسران گاندی تبلیغ می شود.

یکی از خصوصیاتی که باعث می شود کارناوال سالوادور ارزش تماشا داشته باشد ، طبل های بسیار جذاب بهایی هستند که بیش از ۱ میلیون گردشگر و افراد محلی را برای برگزاری مهمانی ، جشن و رقص در تمام مدت جشن جذب می کنند.

فستیوال بلم یا سیریو دو نازاره

همه ساله برای بزرگداشت سیریو دو نازاره در ماه اکتبر جشن ویژه ای به مدت ۲ هفته برپا می شود که مراسم گوناگونی را شامل می شود.این مراسم بزرگترین فستیوال کاتولیک های برزیل می باشد که به مدت ۲۰۰ سال است که در شهر belem  برگزار می شود.یکی از آداب رایج این جشنواره که همه ساله افراد زیادی را از سراسر دنیا به خود می کشاند ، حمل مجسمه ی Cirio de nazare می باشد که عنوان بانوی مدافع ملوانان دریایی را دارد و طی یک مراسم باشکوه و غرق در گل اجرا می شود و اکثر شرکت کنندگان سعی دارند تا طنابی که به مجسمه وصل می باشد را لمس کنند.این فستیوال شامل بخش های گوناگونیست که ابعاد مختلف فرهنگ برزیل از جمله غذاهای ویژه ی آمازون ، صنایع دستی ساخته شده از چوب درخت خرما ، موسیقی برزیلی و… جلوه ی خاصی به این مراسم می بخشد.

جشنواره سائولوئیس مارانهاو

یک جشنواره بومی و عامیانه است که از تاثیرات آفریقایی و پرتغالی ناشی می شود که در زمان استعمار درهم آمیخته شدند، این رویداد که از اواخر ماه جولای تا اواسط آگوست برگزار می شود حول داستان مرگ و رستاخیزی گاوهاست! که با چرا و صداهای زیادی همراه است و در آن مجریان به عنوان موجودات اسطوره ای لباس میپوشند و داستان را در قالب رقص،شعر،تئاتر و ترانه بازگو می کنند.

کارناوال اولیندا یا رسیف

جشنواره اولیندا ، یکی از بزرگترین کارناوال های کشور برزیل می باشد که در شهر رسیف برگزار می شود.  این جشنواره هرساله میلیون ها بازدید کننده دارد از اینرو ، از محبوب ترین جشنواره ها در برزیل محسوب می شود. در این روز ، در کلیه خیابانها و کوچه ها موسیقی محلی سامبا  پخش می شود و مردم در هر گوشه ای از شهر این رخداد را جشن می گیرند. ریشه این جشنواره به سال ۱۹۷۷ باز می گردد و از آن زمان تا کنون به تجملات و سنت های آن افزوده شده است.

یکی از ویژگی های این جشنواره ، طنز سیاسی و اجتماعی آن می باشد که مردم با پوشیدن لباس های متنوع و گریم کردن خود شبیه به مقامات سیاسی و دولتی به همراه موسیقی به جشن و پایکوبی می پردازند. عروسک های غول پیکر ساخته شده توسط مردم در سراسر این جشنواره به چشم می خورد که همشکل رئیس جمهور، سیاستمداران و شخصیت های معروف دیگرمی باشند.

در ادامه با فصل سفر همراه باشید تا کارناوال های بیشتری را از کشور زیبای برزیل به شما معرفی کنیم.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.