موزه‌های دیدنی آفریقای جنوبی

موزه‌های دیدنی آفریقای جنوبی

شاید اولین چیزی که با شینیدن تور آفریقای به ذهنتان برسد سافاری و حیات وحش باشد ولی کشور آفریقای جنوبی علاوه بر شیر، فیل، وال، سواحل زیبا و طبیعت بکر، موزه‌های دیدنی بسیاری را نیز در خود جای داده است.
شاید به نظر برسد که در مدت زمان کوتاهی که تورهای آفریقای جنوبی دارند (به طور معمول حدود ۱۰ شب) وقت چندانی برای بازدید از موزه‌ نباشد و در کنار تفریحات بخصوص این کشور جایی برای دیدار کسالت بار از موزه باقی نماند اما باور کنید یا نه، موزه‌های دیدنی و با کلاس جهانیِ آفریقای جنوبی، یکی از مهمترین جاذبه‌‎های توریستی این کشور هستند.
با ما در ادامۀ مطلب همراه باشید تا چند تا از محبوبترین موزه‌های کشور آفریقای جنوبی را به شما معرفی کنیم.

موزۀ آپارتاید – ژوهانسبورگ


شاید آفریقای جنوبیِ امروز به دور از آپارتاید کشوری آزاد و دموکراتیک باشد ولی در زمانی نه چندان دور، زیر سایۀ دولت نژاد پرست و خودکامۀ آپارتاید، یکی از وحشتناک‌ترین کشورهای قارۀ آفریقا برای رنگین-پوستهای ساکن آن بود. امروز شاید کمتر بتوان اثرات و بقایای دیکتاتوری آپارتاید را در آفریقای جنوبی مشاهده کرد ولی موزۀ آپارتاید در شهر ژوهانسبورگ جاییست که به راحتی می‌توان در تاریخ این کشور سفری به گذشتۀ نه چندان دور و تاریک آفریقای جنوبی داشت.
بازدیدکنندگان این موزه یک بازتاب واقعی از چیزی را می‌‎بینند که قبل از سال ۱۹۹۱ میلادی بر این کشور حاکم بود. بلیط موزه بسته به رنگ پوست شما متفاوت است و ورودی‌های مجزایی برای سیاه و سفید پوستها در نظر گرفته شده است. شاید بتوان بهترین قسمت این بازداد به یاد ماندنی، تماشای موزۀ ماندلا باشد ولی به طور کلی فضای موزه به شکلی طراحی شده است که بتوانید از نزدیک وحشت و جنایت آپارتاید را لمس کنید.

موزۀ اوریجین سنتر

شاید بدانید که کشور آفریقای جنوبی از جهات بسیاری به عنوان زادگاه بشر امروزی شناخته می‌شود و قدیمی ترین اسکلت انسان با قدمت ۳/۵ میلیون سال در منطقۀ گاوتنگ در این کشور کشف شده است. قدمت تاریخی این کشور باعث شده است تا اوریجین سنتر، که تنها موزۀ مخصوص تاریخ بشر امروزیست اهمیت زیادی پیدا کند.
موزۀ اوریجین سنتر ترکیبی است از تکنولوژی -که دستاورد ارزشمند بشر امروزیست- با هنرِ چند تن از معروف ترین آرتیستهای کشور آفریقای جنوبی. این نمایشگاه بازدید کننده را به سفری می‌برد از میان کهنه ترین ریشه‌های پیدایش بشر، هنر، نمادگرایی (سمبولیسم) و تکنولوژی قارۀ آفریقا. موزۀ اوریجین سنتر بازبینی ۸۰۰۰۰ سالۀ هنر و مصنوعات بشری است و به بازدید کننده به درستی مسیری که بشر در راه نوآوری پیموده است را نشان می‌دهد.

مزرعه و موزۀ لیلیزلیف

یکی از موزه‌های آفریقای جنوبی که به عنوان یک اثر ملی نیز ثبت شده است، موزۀ لیلیزلیف است. این مزرعه که در ریونیا، حومۀ ژوهانسبورگ قرار دارد در دهۀ ۶۰ میلادی محل اختفای فعالان کنگرۀ آفریقای جنوبی بوده است. این مزرعه به عنوان مقر فرماندهی حزب کمونیست و خانۀ امن فراریان سیاسی استفاده می‌شد. معروف ترین رهبر این کنگره که اپراتوری لیلیزلیف را در آن سالها به عهده داشت، نلسون ماندلا بود. در سال ۱۹۶۳ پلیس به مزرعه حمله و ۱۹ عضو مخفی این سازمان را به جرم خرابکاری بازداشت کرد. در زمان این عملیات ماندلا در زندان و در حال سپری کردن جرمهای نه چندان سنگین خود بود، مدارکی که از کشف این محل توسط پلیس به دست آمد باعش شد تا جرم ماندلا بسیار سنگین تر شود. دستگیر شدگان لیلیزلیف بعدا در دادگاه معروف ریوونیا محاکمه و ۸ تن از آنها محکومیت حبس ابد دریافت کردند.
این موزۀ ملی بازگو کنندۀ سرگذشت انسانهایی است که تاریخ سیاسی آفریقا را دستخوش تغییرات اساسی کرده‌اند.

سایت فصل سفر – ارائه تور های ارزان

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.