آب و هوای آفریقای جنوبی

آب و هوای آفریقای جنوبی

از نگاه عموم توریستهای آفریقای جنوبی این کشور یک کشور مرطوب و آفتابی است. این در حالیست که این کشور با وسعتی بالغ بر ۴۷۰۰۰۰ مایل مربع آب و هوای متنوعی دارد که پیش بینی آن به راحتی ممکن نیست.
آفریقای جنوبی سرزمینیست با بیابانهای خشک و سواحل سرسبزِ اقیانوسی، جنگلهای معتدل و کوهستانهای برفی. بسته به فصل سفر شما به این کشور ممکن است با هر نوع آب و هوا و دمایی مواجه شوید.
با اینکه پیش بینی آب و هوای آفریقای جنوبی کار آسانی نیست ولی چند فاکتور ثابت وجود دارد که کمی کار را برای توریستها و مسافران راحت تر می‌کند.
برخلاف اکثر کشورهای استواییِ قارۀ آفریقا که سال در آنها به دو فصل خشک و بارانی تقسیم می‌شود، کشور آفریقای جنوبی چهار فصل بهار، تابستان، پاییز و زمستان دارد. با این تفاوت که فصل‌ها همزمان با نیمکرۀ شمالی که ما در آن زندگی می‌کنیم نیستند. تابستان از دسامبر تا فوریه طول می‌کشد و پاییز از مارس تا مِی که بعد از آن زمستان از ژوئن تا آگوست ادامه دارد. فصل شکوفه‌های بهاری در اکثر مناطق در سپتامبر و اکتبر از راه می‌رسد.
در اکثر مناطق آفریقای جنوبی به استثنای کیپ تاون فصل بارش همزمان با تابستان از راه می‌رسد. در بعضی مناطق دمای هوا در تابستان تا ۲۸ درجۀ سانتیگراد بالا می‌رود، در حالی که متوسط دما در این فصل ۲۵ درجه است. دمای هوا در زمستانهای معتدل آفریقای جنوبی چیزی حدود ۱۷ درجۀ سانتیگراد است. البته این نکته را نباید فراموش کرد که دمای هوا از یک منطقه تا منطقۀ دیگر تفاوت زیادی دارد، به طور کلی دمای هوا در مناطق کنارۀ اقیانوس نوسان کمتری در طول سال دارد نسبت به مناطق کوهستانی و مرکزی. به هر جهت بدون در نظر گرفتن فصل و منطقه‌ای که قصد مسافرت به آن را دارید بهتر است برای هر شرایط آب و هوایی آمادگی و لباس مناسب داشته باشید، حتی در بیابانهای کالاهاری دمای هوا در شب ممکن است به زیر صفر درجه برسد.

همانطور که گفتیم آب و هوای مناطق مختلف آفریقای جنوبی بسیار متفاوت است، بنابراین در ادامه به اختصاص و اختصار آب و هوای برخی مناطق توریستی آفریقای جنوبی را با هم بررسی میکنیم.

آب و هوای کیپ تاون

شهری در جنوبی ترین نقطۀ این کشور با آب و هوایی شبیه به اروپا یا آمریکای شمالی. کیپ تاون تابستانهایی گرم و خشک دارد و اکثر مناطق آن در این فصل کاملا خالی از پوشش گیاهی می‌شوند. زمستان، که عمدۀ بارش سالانه را در این شهر به خود اختصاص داده است، تا حد زیادی سرد است. آب و هوای اکثر مناطق گاردن روت هم شباهت زیادی به کیپ تاون دارد و با توجه به وجود جریان اقیانوسیِ بِنگوئِلا آب اقیانوس در اغلب این مناطق همیشه خنک ومطبوع است.
در نظر داشته باشید که بهترین زمان برای سفر به کیپ تاون پاییز یا بهار است.

آب و هوای دوربان

دوربان که در شمالی ترین منطقۀ استان ناتال کوازولو واقع شده است، از آب و هوایی گرمسیری بهره مند است که در تمام فصول سال گرمای خود را حفظ می‌کند. تابستانهای دوربان معمولا شرجی و کاملا گرم هستند. باران تند گرمسیریِ همراه با رعد و برق، معمولا عصرها شروع می‌شوند. این در حالیست که زمستان این شهر معمولا معتدل و کم بارش است. مانند اکثر شهرهای آفریقای جنوبی بهترین زمان سال برای مسافرت به دوربان پاییز و بهار است. مناطق ساحلی دوربان در کنارۀ اقیانوس هند قرار دارد که آب دمای آب دریای آن در تابستان و زمستان مطلوب و دلپذیر است.

آب و هوای ژوهانسبورگ

ژوهانسبورگ که در استان گائوتنگ قرار دارد تابستانهایی بسیار گرم و شرجی و پر بارش دارد. درست مثل دوربان، ژوهانسبورگ هم میزبان صاعقه و بارشهای شدید و ناگهانی در فصل گرماست. اما زمستان در این منطقه خشک و مطبوع است. توریست‌هایی که برای سافاری معروف پارک ملی کروگر به ژوهانسبورگ سفر می‌کنند، زمستان خشک و دلپذیر این منطقه را به تابستان پر بارش و گرم این شهر ترجیح می‌دهند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.