اقامتگاه بوم گردی گیلان

 

اقامتگاه بوم گردی فصل سفر واقع در  ۲۰ کیلومتری اتوبان رشت تهران از خانه های بوگردی شمال ایران می باشد. این خانه گلی بوم گردی که پیله بابا نام دارد در دل جنگل و در میان خانه های روستایی زنده در محیطی بسیار زیبا و شاد با هوایی خوب واقع شده است این خانه بوم گردی هم مرز با رودخانه و جنگلهای بکر می باشد و تورهای مختلفی از این خانه گلی قابل اجرا می باشد که شامل بازدید و کوهنوردی تا آبشار، چشمه اویج، موزه بومگردی شمال ایران (گیلان) که در فاصله ۱۵ کیلیومتری این خانه گلی می باشد. کشت و برداشت شالی، آفرود در جاده های جنگلی بکر. اقامت و صرف چای ذغالی در خانه مردم محلی روستاهای بالا دست، بازدید از ییلاقات رستم آباد بازدید از سد آبی امام زاده هاشم در دل جنگل کوه نوردی در دامنه های درفک کوه، بازدید از سیاهکل و دیلمان و دهها جاذبه گردشگری دیگر که در اطراف این خانه محلی زیبا قرار دارند.

 

اقامتگاه بوم گردی
اقامتگاه بوم گردی

 

اقامتگاه بوم گردي چيست؟

اقامتگاه بومگردي به مکانی گفته میشود که به دور از فضای صنعتی شهر ،  دارای محیط طبیعی و بومی است که افراد برای آشنا شدن با زندگی بومی افراد در این مناطق و همچنین برای گذراندن اوقات فراغت به این اقامتگاه ها سفر میکنند. در واقع بوم گردی یعنی احترام گذاشتن به فرهنگ ، عقاید افرادی است که به صورت بومی در سال های قبل زندگی می کردند.

سفر به اقامتگاه بومگردی مورد توجه مردمان ایران و بویژه جهان قرار گرفته به صورتی که روز به روز تعداد افرادی که علاقه دارند به این مکان ها سفر کنند ، بیشتر میشود.


مناطق توريستي و ديدني اقامتگاه بوم گردي گيلان

 

 • درياچه سراگاه

اقامتگاه بوم گردی گیلان
دریاچه سراگاه

یکی از زیبایی ها بیشمار تالش ، عروس گیلان دریاچه سراگاه می باشد .

دریاچه سراگاه ، دریاچه ای لبریز از زیبایی هاست که از رود ها و چشمه های جاری اطراف سیراب میشود . این رود محل رزق و روزی مردم آن روستان یعنی روستای سراگاه است ؛ مردم از طریق پرورش ماهی زندگی خود را می گذرانند .

دریاچه سراگاه در 10 کیلومتری شهرستان تالش در روستای سراگاه واقع شده است.

مردم بومی این منطقه ، غالبا مشغول کشاورزی و دامپروری هستند و از این طریق خرج زندگی خود را تامین میکنند.

بوم گردان و گردشگران عزیز می توانند در سفر به این دریاچه ، از غذا های سنتی ، ماهی های لذیذ و میوه های نابی چون زرد آلو ، آلوی قرمز ، تمشک ، ازگیل وحشی ، آلوچه و … تناول کنند.

نکته ای که حائز اهمیت است ، بکر بودن طبیعت این منطقه است به طوری که در اطراف این دریاچه ، کوه های پوشیده از جنگل وجود دارد ، همچنین از منطره های جذاب درختان کیوی ، مرغان دریایی که برای شکار ماهی ها به این جا مهاجرت کردند و شالیزار های برنج اطراف نیز نباید غافل شد.

این فقط یک نمونه از طبیعت زیبای اقامتگاه بوم گردی گیلان می باشد . مسیر این اقامتگاه : استان گیلان ، 7کیلومتري شهرستان جذاب تالش ، روستاي سرآگاه منتظر نشان دادن طبيعت بکرش به چشمان زيباي شماست .

 

 

 • سوباتان : عروس تالش

 

اقامتگاه بومگردی گیلان
اقامتگاه بومگردی گیلان – سوباتان

سوباتان یکی دیگر از جاذبه های گردشگری اقامتگاه بومگردی گیلان میباشد.

روستای زیبا و بهشتی سوباتان واقع در شهرستان تالش ، منطقه ی کوه پایه ای با آب و هوای بینظیر و معتدل و موقعیت جغرافیای خود به تنهایی توانسته لقب عروس تالش را از آن خود کند.

سوباتان منطقه ای مجذوب کننده ای که هر بومگرد و گردشگری آرزوی رفتن به آنجا را دارد ، دلیلش آن است که طبیعت بکری دارد که دارای چشم انداز های دیدنی و رویایی ، تنگه ها و آبشارها ، رودخانه ها ، کوهها و جنگل ها است و همه و همه وصف کننده زيبايي اين روستاي بکر و جذاب است.

روستای سوباتان به دلیل داشتن جاذبه های متنوعی همچون پوشش گیاهی کوه پایه ای ، آداب و رسوم مردمان مهمان نواز آنجا ، غذا های محلی در زمره ی روستا های مشهور گردشگری استان گیلان قرار دارد.

 

جاذبه های اقامتگاه بومگردی گیلان – تالش – سوباتان

 1. چشمه باتمان بلاق: میان سوباتان و آسبومار واقع است.

 2. منطقه باستانی غار گنج‌خانه

 3. سرچشمه اصلی قنات سلسال که سر از قلعه سلسال لیسار در می‌آورده‌است.

 4. زمین اسب دوانی که منطقه‌ایی نسبتاً هموار و مشرف به سوباتان و در نزدیکی بیده پشت قرار گرفته‌ است.

 5. آبشار ورزان واقع در ۴ کیلومتری غرب سوباتان

 6. مناطق هاچا داش – ساری داش – مجمع داش

 7. پارک طبیعی و جنگلی آلچالق

 8. دریاچه نئور

 9. آبشار ماهار واقع در روستای ماهار

 10. بازارچه سنتی سوباتان

 11. موزه مردم‌شناسی عشایری سوباتان

 12. منطقهٔ کاندی کِت در ساری بلاغ

 13. گودال‌های سنگی واقع در غرب کاندی کِت

 


تصاویری از اقامتگاه بوم گردی گیلان – پیله بابا

 

نمایی از خانه بوم گردی زمستان
نمایی از خانه بوم گردی زمستان

 

جاده اقامتگاه بوم گردی خانه گلی در زمستان
اقامتگاه بوم گردی خانه گلی

 

مزایا اقامتگاه بوم گردی گیلان (پیله بابا) :

 1. دسترسی آسان تنها ۷ کیلومتر جاده آسفالت و ۷۰۰ متر جاده خاکی از بر اتوبان رشت تهران در جاده جنگلی زیبا از نقاط قوت این خانه میباشد
 2. دسترسی به این خانه از تهران ۳۲۰ کیلومتر از اتوبان قزوین و اتوبان تهران شمال( رشت) ۴ ساعت می باشد.
 3. آشنایی با زندگی مردمانی روستایی با صفا به دور از سیاهیهای شهر نشینی که هزاران سال در دل جنگلهای بی نظیر گیلان زندگی کرده اند
 4. پیاده روی و کوه نوردی در دل جنگلهای انجیلی
 5. دسترسی مناسب به مناطق توریستی شمال ایران استان گیلان: ماسوله ۱ ساعت، قلعه رودخان ۴۵ دقیقه میدان شهرداری رشت ۳۰ دقیقه
 6. دسترسی تا بازارچه منطقه آزاد انزلی ۱ ساعت
 7. پخت و سرو غذاهای محلی گیلکی و طالشی
 8. بیش از ۲ هکتار ۲۰۰۰۰ متر فضا جهت بازیهای گروهی والیبال و…
 9. سکوت و آرامش کوهستان جنگلی